.

Onderwerpen | nieuwe column in je inbox?

vrijdag 9 december 2011
De schuldenhoax
By Andreas Bouman @ 11:32 :: 373 Views :: 1 Comments ::
 

De zoveelste top der toppen bleek wederom een flop. Het echte probleem bleef buiten schot, het fantoomspook werd wel stevig aangepakt. Merkozy en Rutte zeggen het al wekenlang: de schuldencrisis moet aangepakt worden. Het wondermiddel? Meer sancties, harder bezuinigingen. Schuld en bezuinigingen, deze twee woorden lijken bij elkaar te horen als andijvie en spekjes. Maar is dat zo? Italië had al een decennium 120% staatsschuld en niemand maakte daar woorden aan vuil. Spanje had zelfs een lagere staatsschuld dan bijvoorbeeld Nederland. Het probleem is niet de hoogte van de staatsschuld van een land ‘an sich’. Het probleem is dat de financiële markten het vertrouwen hebben verloren dat de schuld kan worden afbetaald. Het belangrijkste probleem is dat er te weinig cash binnenkomt, niet de hoogte van de staatsschuld.

 

In Griekenland en Italië is er nu een ondemocratische premier aan de macht. Is er draagvlak bij de bevolking als deze landen verder wegzakken in een depressie? Dat lijkt me sterk. Ik voorspel voor 2012: meer demonstraties, meer sociale onlusten. In Spanje houdt de toekomstige premier Rajoy zich vooralsnog muisstil. Hoe brengt hij de Spaanse economie weer aan de praat? Niemand die het weet. Als je heel goed luistert hoor je af en toe heel zachtjes ‘Help, help’, maar Angela, Mark en Nicolas spreken geen van allen Spaans. Wat kan Spanje doen? De OESO voorspelt dat de werkloosheid volgend jaar verder stijgt, terwijl nu al 1 op de 5 Spanjaarden thuiszit. Het geld is op. Monti en Rajoy zitten klem en zien maar één uitweg: zij willen geld van het noorden. Ofwel via eurobonds of de geldkraan van de Europese Centrale Bank moet wagenwijd open. Deze schijnoplossingen maken de zuidelijke landen niet concurrerender, noch productviever. Nee, over structurele oplossingen wordt door alle Europese leiders in alle talen gezwegen.

Wie buiten onze continentsgrenzen kijkt ziet wel oplossingen. Lees Nobelprijswinnaars Stiglitz of Krugman maar: de 'schuldencrisis' los je niet op door extra sancties en hardere maatregelen. Er zijn twee oplossingen. 1. De oude devaluatie-economieën stappen uit de euro. Dit is kostbaar en juridisch ingewikkeld, maar het geeft de zuidelijke landen wel de kans om weer concurrerend te worden. 2. Creëer een Verenigde Staten van Europa. Al het geld stoppen we in een gemeenschappelijke pot waar we samen over beslissen. Deze laatste oplossing kost eveneens bakken met geld, vooral voor zuinige landen als Nederland.

Wanneer kiest Europa voor oplossingen?

Rating
Comments
By Alexander @ woensdag 14 december 2011 13:37
>> Wanneer kiest Europa voor oplossingen? <<

Ik hoop nooit. Weg met de EU! Wat de politici tot nog toe hebben laten zien, is 1 ellende groter dan de andere. Schamteloos vertoon in de EU parlament, en al helemaal te zwijgen over dealtjes achter de gesloten deuren, en idd. OPEENS krijg je in "Democratische EU" niet-door-de-volk-gekozen-regeringen.. hoe gek wil je het hebben? Dit is dus de weg naar de dicatatuur, oftewel naar de hel. Ik kies dan liever de EU naar de hel en voor de rest iedereen terug naar eigen munt, eigen banken, eigen wetten -en eigen suvereniteit!

En ja, 2012 wordt wel degelijk spannend. Massa zal eigenlijk gedwongen worden om op straat te gaan, wat nu nog keuze is, is 't straks niet meer.

Klik hier voor uw reactie
  

  


  

 

 

 

 


Neem hier contact op




Versturen